Думи на Хермес, Роби-бегълци, Лукиан, 165-166 г.
Стадионът на Филипопол
Кълна се в Зевс, Херакле, най-големият
и най-красивият [град] от всички!
Hаистина от далече блести красотата му.
И една огромна река преминава покрай
него, като го докосва съвсем от близо.
Античният Филипопол
В сърцето на днешния Пловдив се крият векове исторически пластове. Затова, за да бъде осъзната културната стойност на Античния стадион, е необходимо да се познава историята на града Филипопол.
Пловдив е един от най-старите градове не само в България, но и в Европа. Имал е множество имена - Евмолпия, Пълдин, Тримонциум, Филипопол. От възникването на първите поселения през VI хил. пр. Хр. територията му е обитавана без прекъсване. Това му дава прозвището "Вечният град на България".
Античният стадион на Филипопол
Стадионът на Филипопол е изграден в началото на ІІ в. при император Адриан. Разположен е в северния край на укрепения град, между двете крепостни стени, в естествената гънка между западния склон на Таксим тепе и източния склон на Сахат тепе.
Съоръжението с приблизителни размери 240 м дължина и 50 м ширина е събирало около 30 000 зрители.
Обявен е за национална културна ценност през 1995 година.
Посети Античния стадион
Античният стадион на Филипопол се намира под главната пешеходна улица на Пловдив. Най-северната му част е открита на пл. Джумая. Там можете да слезете в подземното пространство на площада, на оригиналното ниво на античния град.
Достъпни за посетители са част от пистата, полукръглата част със седалки за зрители (сфендона) и панорамна стена с възстановка на изчезналото пространство на Античния стадион (видео).
По протежение на главната улица са обозначени разкритите елементи от Античния стадион.